درباره

امیر شهابی

فراگیری موسیقی را از کودکی، با گرایش به موسیقی کلاسیک اروپا آغاز کرد و پس از چندین سال تلاش در این شاخه و در راستای تکمیل آموخته‌ها به صورت آکادمیک، در ادامه به مقطع کارشناسی ارشد آن رشته و سپس به مقطع دکتری وارد شد. ساز تخصصی او پیانوست و رپرتوآر نوازندگی وی، متنوع از دوره باروک تا معاصر طی سالیان تکمیل شده است.
همچنین با گرایش به بداهه‌نوازی و پیگیری روند موسیقایی اوایل قرن بیستم، علاقه‌مند به جز شد و شماری از بداهه‌نوازی‌های این موسیقی را نت‌نویسی نمود؛ در همین راستا مجموعه تصویری آموزش مقدماتی پیانو جز را در سال ۹۶ تهیه و منتشر کرد.
با توجه به تمایل روزافزون جوانان به تحصیل در رشته‌های موسیقی و فناوری صدا، تدریس در دانشگاه از جمله مشغله‌های او است و با نگرشی آکادمیک، دانشجویان علاقه‌مند را در مسیر تحصیلات عالی و کاربردی راهنمایی می‌کند.
حضور در برنامه‌های رسانه ملی به عنوان کارشناس، منتقد و پژوهشگر جنبۀ دیگری از فعالیت‌های او را دربرمی‌گیرد. وی می‌کوشد تا با شناساندن پژوهش‌های صورت گرفته، معرفی کتب منتشر شده و گفت‌وگو با فعالان این حوزه، ضمن به بحث گذاشتن برخی موضوعات کمتر آشنا برای مخاطب عام، پلی میان علاقه‌مندان و فعالانِ صاحب‌نظر این هنر برقرار کند.
در کنار مساعی فوق، همکاری با گروه‌های موسیقی در سبک‌های گوناگون و تجربه اجراهای متعددِ داخل و همچنین خارج از کشور در قالب فستیوال، مسابقات و کنسرت در کارنامه حرفه‌ای او دیده می‌شود.
افزون بر این او دانش‌‌آموختۀ مهندسی الکترونیک است و با پرداختن به فصل‌مشترک بین دو دانش موسیقی و الکترونیک، کوشیده است قلمرو صوت‌شناسی موسیقی و همچنین تحلیل و پردازش سیگنال‌های صوتی را به نحوی موثر و در چارچوبی علمی طی کند. ظرفیت بالقوه هر دو حوزه مورد بحث، عرصه‌ای را فراهم می‌آورد که به فعلیت رساندن اهداف مدنظر، پژوهش‌های دامنه‌داری را می‌طلبد. از جمله زمینه‌های تخصصی او، مباحث مرتبط به سمپلینگ و فیلترینگ صوت و همچنین طراحی مدارهای مبدل‌ آنالوگ به دیجیتال است.